Hayrettin DEMİRTAŞ
hayrettin_demirtaskazanci@hotmail.com

TÜM YAZILARI

HASTA BEDENLERİN SAĞLAM KAFALARI


Spor salonlarının önünden geçerken ilkokuldan beri belleğimize kazınan “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünün sanat dünyası açısından pek de doğru olmadığını düşünürüm.  

Sanatını sevdiğim sanatçıların neredeyse yarısı sağlam bir vücuda sahip değillermiş. Sanat ve edebiyat dünyasının bu meşhurları başarılarını belki de bu çürük bedene borçlulardı. Kim bilir? Diğer bir kısmının da ruhsal yönlerine bakmak lazım. 

Edebiyat dünyasının ölmez eserleriyle tanıdığı Dostoyevski ölmez eserlerini ne derin kültürüne ne de derin bilgisine borçluydu. Yazar eserlerindeki derin düşünce yapısını, uçsuz hayallerini, yaratıcılığını  belki de yaşadığı sara nöbetlerinden sonra daldığı farklı ruhsal dünyaya ya da huzura borçluydu. Bu ruhsal dünya sıradan insanların erişemediği bir dünyadır. Damdan düşen hikayesi gibi.  

Bir zamanların korkulu hastalığı olan verem de birçok sanatçının sanatını etkilemiş. Kafka’nın Milena’ya Mektuplarındaki içtenliği, derinliği, sıcaklığı; Dönüşüm adlı eserindeki hayatı algılayışı, hayal dünyasının farklılığı herhalde yakasını bırakmayan verimin hayatında bıraktığı derin izlerden olsa gerek. 

Verem Kafka ile birlikte Çehov gibi , Andre Gide gibi nice sanatçıları da etkilemiştir. 

İnsanlar ölümle kalım arasında daha derin düşünme imkanı buluyor. Dünyanın boş telaşlarından kopanlar hayata başka gözle bakmaya başlıyor. Gidiş ve arkada bırakılan… Gidiş ve gitmeden kendini kalanlara ifade etme telaşı… Sanatçılara lazım olan kamçı bu olsa gerek. Maupassant hikayelerini bu kamçının etkisiyle mi yazmıştı? 

Boris Vian’ın hayatını okumuştum. Kalp hastası sanatçı hep ölüm korkusuyla yaşamış. Hatta hayatının kısa olacağına o kadar inanmış ki kırkında öleceğini söylemiş, bu düşünceyle daha çok yaşamak adına uykusundan feragat etmiş. Gerçi  kaderi onu yalancı çıkarmamış ve otuz dokuzunda ölmüştür. Bu düşüncesi olmasaydı bu gün o güzel hicivleri olmazdı. 

Kimilerine sağlam vücudun yarar sağladığı durumlarda kimilerine de hasta vücutlar yarar sağlıyor.  

Mübarek ramazan ayının her yönüyle bizlere mübarek olması dileğiyle. Yine de sağlam vücut sağlam kafa.