BUGÜN ZAFER BAYRAMI

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı. 30 Ağustos Zaferi, aziz milletimizin gücünün ortaya koyulması bakımından da büyük anlam ifade etmektedir.

26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 95. yılını bugün kutluyoruz.

Türkiye'nin dört bir yanında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları başladı. Mustafa Kemal Atatürk, bugün 95’nci yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos 1922’deki Büyük Zafer’i, 1924 Dumlupınar konuşmasında şöyle anlatıyordu: “Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum.

Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

 Yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de saat 10.30'da Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayacak. Saygı duruşunda bulunulmasından sonra İstiklal Marşımızla birlikte bayrağımız göndere çekilecek. İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrencilerimiz tarafından şiirler okunacak.

 Atatürk anıtı önündeki kutlamaların ardından Ermenek Kaymakam V. Hasan SADEBIYIK ve Ermenek Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN Kaymakamlık Makamında kutlamaları kabul edecek. 

Etiketler : bugün, zafer, bayramı