Orhun Veli BATU
orhunveli@hotmail.com

TÜM YAZILARI

GÜZELLEŞEN KADIN/ KÖLELEŞEN ERKEK 

Sembolizmin en güçlü şairlerinden olan Ahmet Haşim’in, erkek ve kadın güzelliğine ilişkin ilginç açıklaması vardır, "İnsan cinsinde de, dişinin erkekten daha güzel olması için bir sebep yoktur. Kadının süslenmeye muhtaç olması, saçlarını bir uzatıp bir kısaltması, hayvan kürklerine sarılması, fıtraten güzel olmadığının ve bunu kendisi de bildiğinin kâfi bir delili değil midir? Erkek suni süs vesaitine tenezzül etmez, zira erkek güzelliği buna müftekır değildir." 

Ahmet Haşim, erkek ve kadın güzelliğine ilişkin kıyaslamayı yaparken, bunu hayvanlardan örnekler vererek açıklamaya çalışır. Örneğin; bir tavuğun hantal yapısına, paytak yürüyüşüne karşın, bir horozun parlak tüyleri, dik ve mağrur yürüyüşü, parlak sesini örnek gösterir. Erkek tavus kuşunun, dişisine göre daha renkli ve gösterişli olduğunu; aynı şekilde erkek aslanın dişisinden daha ihtişamlı durduğunu söyler. 

Ahmet Haşim’in, kadın ve erkek güzelliğine ilişkin açıklamalarına katılırsınız katılmazsınız, bunu bilemem; ancak kadınların güzelleşme çabaları, insanlık tarihi kadar eskidir. Kadınların bu çabasını, bir çirkinliğe; ya da bir eksikliğe bağlamakta doğru olmasa gerek. Çünkü kadınların çok güzeli de, az güzeli de, hep aynı çaba içindedirler. Hep, en güzeli olma arzusundadırlar.  

Kadının, daha güzel olma amacı; erkeklerle yarışa girmek ya da bir eksikliği gidermek değil; bilakis erkeğe karşı kullanabileceği bir silah yaratabilmek, bir güç oluşturabilmektir. Yarış ise, olsa olsa hemcinsleriyle olabilir. Kadın bilir ki, erkeğin en zayıf tarafı, kadını algılayış biçimidir. Bu algı; içinde estetiği, cinselliği, nefsi duyguları barındırır. Kadın da bu zafiyeti, alabildiğince kullanır. Kadın güzelleştikçe, erkek köleleşir.

 Kanuni’nin, Hürrem Sultan karşısındaki aczi, eşinin muhteşem güzelliğinden değil midir? Çevrenizdeki güzel eşli erkeklere bakınız! Hepsi gizli bir kıskançlık içerisinde bedbaht olup, yaşamları kâbusa dönüşmemiş midir? Yanınızdaki güzel eş/ güzel sevgili, zamanla sizi hizmetkârı gibi görmeye başlar. Kendinizi bir anda, burnunuzu çeke çeke balkonda çamaşır sererken, ütü yaparken, bulaşık makinesinin kullanma kılavuzunu okurken bulabilirsiniz. Yanınızdaki güzele odaklı, etrafında pır dönen bir yaşamınız oluverir. Bir buse alabilmek için, akla karayı seçersiniz; kurt iken kuzu olursunuz. Tabiri caizse, düz duvara tırmandırır sizi. O erkeklerin, perişandır halleri. Erkek, bir eşten ziyade, bir hizmetkâra dönüşmüştür. İşte bu, kadın güzelliğinin zaferidir!  

Güzellik kavramı, biraz da karşındakine nasıl baktığınla ilgilidir; güzel bakıyorsan, güzel görürsün. Nihayetinde kadını güzelleştiren, erkekteki göz ve gönül; eğer güzel bir göze ve gönle sahipseniz, bütün kadınları güzel görürsünüz. Hem, rahmetli Ahmet Haşim’in mantığıyla, erkekler daha güzel olsalar ne yazar. Nihayetinde, erkeğini kadın seçer. Kadın-erkek ilişkisinde belirleyici olan, kadın güzelliği ve aklıdır. Aklını ve güzelliğini bir silah gibi kullanmasını bilen her kadın, içinde pahalı kürkler barındıran ışıklı, parlak vitrinler gibidir. Erkekse, yeryüzünün en yakışıklısı bile olsa, kadın güzelliği karşısında, bir ciğerci kedisi kadar biçaredir.  

Ayrıca, facebookta (kitap yüzü), güzel yemekler, güzel arabalar gibi, güzel sevgililerin de paylaşılmasını, bir parça görgü eksikliğine bağlıyorum. Olanı var, olmayanı var(!) Hem önemli olan, yanında taşıdığın güzel kadar; onun sana çıkardığı fatura. Giydiğin ateşten bir gömlekse, vay haline… Allah kurtarsın... Tüm bunları, hâlâ bir çamaşır makinesinin kullanım kılavuzunu çözememiş bir bedbaht olarak söylüyorum(!)

Ahmet Haşim’in tespitinde; belki hayvanlar âleminde erkek hayvanlar, dişilerinden daha güzel olabilir; ancak insanlar âlemi, hiç de öyle değildir. Kadınlardaki; gözler, kirpikler, dudaklar, saçlar, dişler ve endam; erkeklerle kıyaslandığında şaşırtıcı derecede bir fark görülür. Ayrıca bu farka, akıl oyunları da eklenir. Özetle, güzellik kavramı kadınlara münhasırdır.  Sevgilerimle…       

24.06.2015/ Orhun Veli BATU