Mustafa TANDOĞAN
antalyamavi@gmail.com

TÜM YAZILARI

SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI

Değerli Okuyucuların bu haftaki köşe yazımda Sağlıklı Beslenme ve Diyet gibi konularında sizler için tecrübelerimi aktaracağım. Sağlık Beslenme ve Diyet Konusunda yıllarca kitaplardan, dergilerden, okuduğumuz, yıllarca eğitimlerini aldığımız ve eğitimlerini verdiğimiz konular ve durumlara göre değil de muhakkak kafamıza göre hareket ettiğimiz durumlar nedeniyle ne sağlıklı beslenebildik ne de kilo verebildik nede sağlık sorunlarımız bitmiştir..

Bugün sizlerle hayat tecrübelerimden kısa ve öz olarak bahsedeceğim.

*Altın Kural-1: Ekmek yemeyeceksiniz.

*Altın Kural-2: Tatlı yemeyeceksiniz.

*Hayatınızdan, Ekmek yemeyi çıkarmalısınız. Ekmekle beraber, makarna, pilav gibi ayrıca ekmek ve ekmekten yapılan, unlu mamuller ve tost yemeyi hayatınızdan çıkarmalısınız.

*Hayatınızdan, tatlı yemeyi çıkarmalısınız, tatlı, şekerli, şekerlemeli, yapay şekerlemeli, suni şekerlemeli, katkı maddesi içeren, şekerlemeli yada şekerin farklı formatlarda elde edilerek yapılan hazır şekerlemeli gıdaları yemeyin bunlardan uzak kalın.

*Eğer illaki ekmek ve tatlı yiyeceğim diyenler için; Ekmek olarak sadece Tam buğday ekmeğini sabah kahvaltısında en fazla 2 dilim olarak öneriyorum. Öğlen ve akşam asla önermiyorum. En zor durumda kalanlar için yine öğlen ve akşam 1 dilim tam buğday ekmeği yiyebilir fazlası asla yenmemelidir. Tatlı olarak, şekeri az sütü bol sütlü tatlılar doğal şekeri çok az olan tatlıları önerebilirim haftada en fazla 2 yada 3 porsiyonu geçmemelidir. Örneğin, Sütlaç, kabak tatlısı vb.

*Unutmayın yasak olan ekmek ve tatlıyı hayatınızdan çıkarın. Bunun Yerine protein (Et, Süt, Yoğurt, peynir, ayran, vb.) ve Sebze-Meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

*Tuz olarak önerilerim; Himalaya tuzu yada Kaya tuzu (Çankırı kaya tuzu) dışında tuz kullanıyorsanız onları komşunuza bile vermeyin çöpe atın.Bu iki tuzun dışında diğer marketlerden aldığını tuzları önermiyorum.

*Yağ olarak önerilerim; Sızma Zeytin yağı kullanın. Bitkisel Ayçiçek yağı, mısırözü yağı vb. yağlar kullanmanızı önermiyorum.

*Bol Su İçin. Temiz, kireçsiz tortusuz su için. Evlerinizde su makinesi tavsiye ederim.

*İçecek Olarak; maden suyu, ayran, süt, şalgam suyu içebilirsiniz.Ayrıca şekersiz çay,şekersiz kahve aşırı olmamak kaydıyla içebilirsiniz.Gazlı içecekleri ve gazoz içmenizi asla önermiyorum.Şekerli içecekleride önermiyorum.

*Tencere ve tava olarak, granit tava tencere yada çelik (krom nikel çelik) tencere tava kullanmanızı öneriyorum. Teflon yada alüminyum vb. tencere tava önermiyorum.

*Yediğiniz yemekler ile ekmek yemeyin. Sabahları kahvaltınızı yapın,1 dilim beyaz peynir ve yanında 1 domates ve yeşil biber yiyerek kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz. Öğlen karpuz yada kavun yada elma armut şeftali yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz Akşam beyaz peynir yanında karpuz veya mangalda ızgara ekmeksiz olarak yanında şalgam tavsiye ederim. Bunları örnek olarak yazdım. Saygılarımla.

Yazar: Mustafa TANDOĞAN

Ph.D Stratejik İKY Uzmanı

07.08.2018 / ANTALYA / TURKEY