Mükremin KIZILCA
guneyyurthaber@hotmail.com

TÜM YAZILARI

ERMENEK 22. SILA ETKİNLİKLERİ

21 Sıla Etkinliğinin büyük bölümüne katıldım.

21. Sıla Etkinliğinde şiir ödülü almıştım. Ayrıca geçen yıl düzenlenen bu etkinlikte panayır açılmadığından belediyenin önünde yetkililerden bir masa temin ederek kitaplarımı imzalayıp satma imkânı bulmuştum. 

22. Sıla Etkinliği şimdiye kadar olanların en iyisi oldu diyebilirim.

Üç gün sürmesi ona ayrı bir renk katmıştır. “Nerede eski sıla festivalleri” diyenler aradığını bulmuştur.

İlk iki gün daha önce hiç gerçekleşmeyen bir etkinlik yapıldı ve iki gün ana cadde trafiğe kapatılarak panayır açıldı. Bu panayırda sebzesinden yöresel ürünlere kadar geniş bir yelpazede ürünler birinci elden alıcılara ulaştı.

Panayırın da bir ilki vardı: o da “Kültür Çadırı” idi ki şahsımın da bulunduğu yazarlarımız kendi eserlerini sergileme imkânı buldular.

Burada Kültür Çadırının arka planını biraz aralamak istiyorum.

Ankara’da bulunan yazar arkadaşımız EbaBekir Canbolat Ermenek Belediyesi yetkililerini arayarak yazarlar için bir kültür çadırı talebinde bulundu. Bu talebe olumlu bakılınca beni arayarak bütün yöremiz yazarlarına ulaşmamı ve kitaplarıyla çadıra katılımlarının sağlanmasını istedi. Ben de bütün Taşeli yazarlarını tek tek aradım ve mazeret beyan eden birkaç arkadaşımız hariç tamamı katılarak çadırda kendilerine tahsis edilen masalarda hem kitaplarını imzalayarak sattılar hem de okuyucularla sohbet imkânı buldular.

Sayın belediye başkanımız Uğur Sözkesen Bey sayın bakanımız Lütfi Elvan beyle kültür çadırına gelerek bizleri şereflendirdiler. Ayrıca sayın bakanımızla resim çektirmek onurunu da yaşadık.

Bu arada karamandan.com’dan Adem Kocatürk ve ermenekgündem.com’dan Nevzat Gürbüz beyler standımıza teşrif ederek sitelerinde haberimizi yaptılar, kendilerine alenen teşekkür ederiz.

22. Sıla Etkinliklerine katılım normal düzeyde idi, hem kurban bayramı hem de yaz tatili olmasına rağmen Taşelililer olağanüstü denecek derecede bir katılımda bulunmadılar ancak katılım tekrar edeyim normaldi, yani katılım az değildi. Biz daha fazla bir katılım bekliyorduk.

22. Sıla Etkinlikleri benim için hiç olmadığı kadar verimli geçti, Ermenekliler “1830 Ermenek Nüfus Kayıtları” adlı eserimize büyük teveccühte bulunarak satın alıp imzalattılar.

Ayrıca çadırda bulunan tek Taşeli şiirlerini içeren şiir kitabımız “Yollar Beni Tanımadı” isimli eserimiz kendi dalında satış rekoru kırdı.

“Dünden Bugüne Taşel’inin İncisi Güneyyurt / Gargara” adlı beş yüz sayfalık renkli büyük boy eserimizi ilk defa gören gurbetçilere tanıtma imkânı buldum. Gelemeyenler telefon ederek nasıl ulaşabileceklerini sordular ve ben de kendilerine etkinlilerden sonra ulaştırdım.

Sıla Etkinliklerinde benim için en verimli dönem üçüncü gün başladı. Şöyle ki:

“Nure Sofi Ataya Saygı Yürüyüşüne Davet!

Ermenek’te Düzenlenen 22. Taşeli Kültür Sanat ve Sıla Etkinliklerinden (25-26-27 Ağustos 2017) Sonra Nure Sofi Ataya Saygı Yürüyüşü Yapılacaktır.

20 yıldır sürdürdüğüm "Taşeli Yürüyüş Kulübü" Başkanı olarak en önemli yürüyüşlerden birisine daha imza atacağız inşallah. Bütün hemşerilerimiz davetlidir.

Değirmenlik yaylasındaki Nure Sofi türbesini ziyaretten sonra başlayacak yürüyüş Balkusan köyümüzdeki Evlatlarının türbesine kadar 20 km yol kat edilecektir. Katılmak isteyenler Sıla Etkinliklerindeki kültür çadırında tarafıma başvurabilirler.”

Yukarıda verdiğim davet ilanına iştirak eden beş arkadaşla kültür çadırında nasıl bir seyahat edeceğimizi planladıktan sonra üç gün sürecek seyahatlere başladık.

27 ağustos 2017 günü Adrassus Balabolu antik yerleşkesini, Nure Sofi türbesini ve Yerköprü Şelalesini, 28 ağustosta Gökçeseki Antik kentini, 29 ağustosta da Kapıcık antik yerleşkesini gezdik.

Bu gezilerde inşallah 2018 yılında çıkarmayı planladığımız  “Kilikya Antik Kentleri / Ermenek Sarıveliler Başyayla Güneyyurt Kazancı Göktepe” adlı eserimize birçok belge ve malzeme topladık.

22. Sıla Etkinliği her bakımdan memleketimiz için son derece verimli geçmiştir.

22. Sıla Etkinliği gelecek yıllarda daha iyi ve katılımlı Sıla Etkinliklerinin nasıl olabileceği konusunda önayak olmuştur.

22. Sıla Etkinliğinin tertip ve icrasında başta sayın belediye başkanımız Uğur Bey olmak üzere bütün emeği geçenlere candan teşekkür ederiz.