Hasan ŞİMŞEK
info@ermenekgundem.com

TÜM YAZILARI

KAR TATİLİ

 

EĞİTİMCİ YAZAR HASAN ŞİMŞEK,

Karaman ilinde kar yağışı nedeni ile okulların tatil edilmesine isyan ediyor ve açıklamalarını şöyle yapıyor:

 

 

KAR TATİLİ

YENİ MODA BİR EYLEM!

Bu eylemi öğrenciler, gençler değil, yöneticiler yapıyor. Ne şiş yansın ne kebap anlayışı ile sinek uçsa kar var diye tatil yapıyorlar.

Ey bizi yöneten eğitimciler, karda, kışta kıyamette okula gitmek de bir eğitimdir. Biliyorsunuz ki eğitim öğretim yılı başında öğretmenler bir iş takvimi yaparlar. Yıllık ve aylık ders planları vardır. Bu derslerdeki konuları ve kayıp ders saatlerini öğrenciler nasıl ve ne zamanda kapatacak. TEOG sınavlarında verdikleri açığı kiminle ne zaman  nerede öğrenecekler?

Taşımalı eğitimin doğru olmadığını, çocukların kendi okullarında ilkokul eğitimi yapmaları gerektiğinin daha yararlı olacağını düşünenlerdenim. Taşeli Yöresi’nde iki tane YİBO  var. Bu okullarda kar tatili nedeni ile eğitim ve öğretime ara verilmesi kabul edilemez. Adı üstünde yatılı okullar. Tam da böyle kış havasında eğitim öğretim etkinliğinin en üst seviyede olması gerektiği  hava şartları  yaşanırken, paydos!

Tam idari boşluğun ilçe kaymakamlarının görevde olmadığı ya da yeni göreve başlama aşamasında olduğu  bir zamanda eğitim öğretim adına yapılan bu tatiller öğrenciler adına büyük eksikliktir.

Taşımalı eğitimde yeni moda özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bir “taşımalı eğitim/servis şoförleri lobisi var”. Bu lobilerin yaptığını küçük yerleşim birimlerinde meslektaşları mı yapıyor diye düşünmek, aklıma gelmiyor değil.

Sonuç olarak karlı ve yağışlı  havalarda bazı öğrenciler okula gidemeyebilir ama gelebilenlerin önünü tıkamak  ve okulları kar bahanesi ile kapatmak doğru bir yaklaşım değildir, kabul edilemez. 15.12.2016 Hasan Şimşek