Orhun Veli BATU
orhunveli@hotmail.com

TÜM YAZILARI

15 TEMMUZ TOKADI


On beş Temmuz’da milletimiz iyi bir sınav verdi. Yakın tarihi her on yılda bir yapılan darbelerle anılan Türk Milleti, belki de tarihinde ilk kez demokrasiye karşı yapılan sözüm ona bir “Darbe,” girişimine “Hayır,” dedi. Göğsünü, cumhuriyeti ve demokrasiyi içine sindirememiş cunta anlayışına siper etti.  

Türkiye, eski Türkiye değil. 1980 darbesinde, 11 yaşında idim. Sabahın beş’inde, kaldığım Devlet Yatılı Okul’unun nasıl basıldığını, ranzalardan aşağıya indirilip sıraya nasıl dizildiğimizi, kaval kemiğime inen bir postalın canımı nasıl acıttığını iyi bilirim. Aslında o tekmenin, cumhuriyete ve demokrasiye indiğini çok sonraları anladım.  

Ordu, polis; devletin kurumları olarak bir yere kadar… Gerçek olan, milletin, halkın büyük zorluklarla, acılarla elde ettiği demokratik kazanımları, cumhuriyeti, evrensel değerleri nasıl koruduğu ve sahip çıktığıdır. Bunu, 15 Temmuz’da iyi bir sınav vererek gösterdi. Yaşlısıyla, genciyle tankların önüne yatan; savunmasız bedenleriyle kurşunlara hedef olan insanlar, bizim insanlarımızdı. Bazen, sokaklarda anlamsız gibi duran, gözden kaçırdığımız o kalabalıkların içindeki kişiler; bir bakkaldı, bir öğretmendi, bir inşaat işçisiydi; ya da ne bileyim bir ameleydi, bir mühendisti. Ama o gece yaşanalar gösterdi ki, o sokakta ki insanlar, bu memleketin gerçek sahipleriydi. Bu milletin harcını oluşturan, değerlerdi. Tankların, soğuk mermilerin önüne kendisini siper edip hayatını kaybeden demokrasi şehitlerinin, ülkesine ve demokrasisine sahip çıkan “Tavrı,” çok iyi irdelenmelidir.  

Türk ordusunda da, çok şeyler değişti. Türk ordusu da, toplum hayatındaki en yüce değerin cumhuriyet ve demokrasi olduğunu; evrensel değerlerin üstünde her hangi bir gücün bulunmadığını, yakın tarihte yaşadığı tecrübeler ışığında fark etti. Darbe girişiminin ordu içindeki küçük bir azınlık tarafından yapılmış olması; ordunun büyük çoğunluğunun buna iştirak etmemesi bunun en açık göstergesidir 

Acı olan, yine Türk milletinin evladı olan bir kısım Mehmetçiğin, bu cunta hareketine alet edilmiş olması. Bir askerin, kendi halkına, kendi insanına ateş edebilmesi, akıl alır şeyler değil. Kardeşi kardeşe kırdıran darbe girişiminin tepesindeki sözüm ona paşalar, subaylar; hukuk önünde nasıl hesap verirler bilemiyorum; ama millet nezdinde ve mahşeri vicdanda yatacak yerleri yoktur. 

Hamasi bir söylem gibi görünse de, söylemek istiyorum: Muhalefetiyle iktidarıyla, bütün halkın sokaklara dökülmesi göstermiştir ki, bu milleti, bu birlikteliği koruduğu sürece kimsenin yıkmaya gücü yetmeyecektir. Bir iktidarı sevmeyebilirsiniz, politikalarını yanlışta bulabilirsiniz; ama bunun yolu, o iktidarı indirmek için darbe yapmak değildir. Bir iktidarı indirmenin en kolay yolu, sandıkta başka bir partiye oy vermektir. Yeni projelerle o iktidara, alternatif olabilmektir. Kaldı ki bu darbe girişimi, mevcut iktidara değil, bilakis milletin ta kendisine yapılmıştır. Muhalefetiyle, iktidarıyla bu cunta hareketine karşı sergilenen dik duruş, bunun en güzel örneğidir. Hiçbir paralel gücün, millet iradesine alternatif olamayacağı anlaşılmıştır.  

Temennim o dur ki, ölen demokrasi şehitlerinin adı bir şekilde yaşatılsın, ailelerine sahip çıkılsın. Çünkü onlar, sokakları dolduran halkla birlikte, bütün dünyaya, demokrasi adına iyi bir ders verdiler. 15 Temmuz’da darbecilere iyi bir tokat indirdiler.  

Sevgiyle Kalın….          

 


16.07.2016 

Orhun veli BATU