Orhun Veli BATU
orhunveli@hotmail.com

TÜM YAZILARI

ÇOCUK DİLENCİLER

Bu sözleri çok duyarız:  

“ Allah rızası için bir sadaka!”  
“Sağır ve dilsizim bir sadaka!” 
“ Sakatım bir sadaka!” 

Dilencilik, dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Özellikle dilencilere, geri kalmış; ya da gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla karşılaşılır. Toplumun dini ve vicdani hassasiyetleri üzerinden, kendilerine haksız kazanç sağlarlar.   

Dilencilere, sokak başlarında, duraklarda, alışveriş merkezi önlerinde hepimiz mutlaka tanık olmuşuzdur. Pejmürde kıyafetleri, kirli ve bakımsız halleriyle hemen dikkat çekerler. Bazen aynı noktalarda, defalarca görürüz onları. Her gelip geçişimizde, en başarılı oyuncuların bile atamadığı; o “ Sadri Alışık Bakışının,” en âlâsını atarlar. O düşmüş omuzları, binlerce kederin çöreklenip kaldığı gözleri, paçavraya dönmüş kıyafetleriyle; daha yeni aldığımız maaşın, bilindik ortaklarıdır onlar. Öyle alışırız ki onlara, aileden bir gibidirler artık. Düşünsenize, yıllardır aynı mahallenin aynı köşe başını tutan bir dilencinin, sizinle duygusal bir yakınlık kurması kaçınılmaz değil midir? Hele bir bahşiş vermeden geçin bakalım; nazarların en kötüsü, gün boyu peşinizde dolanır durur, alimallah.  

 

Alışageldik bu dilenci tipinin dışında; gündelik hayatımızın, ansızın bir yerinde ortaya çıkabilen sürpriz konukları da vardır. Onlar modern dilencilerdir: Kıyafetleri sizinkilerden iyidir. Gömlekleri ütülüdür. Kollarındaki saat markadır. Traşlı ve bakımlıdırlar. Siz onların yanında fukara sümüğü gibisinizdir. Sizi bakışları ve tavırlarıyla, adeta gömerler. Onlar, bir İstanbul sosyetesi; siz ise taşralı bir marabasınızdır. İşte film, bu noktada başlar: O güzide beyefendi veya hanımefendi birden, ya cüzdanını kaybetmiş bir işadamına; ya da benzini bitmiş bir talihsize dönüşmüştür. Sizden alacağı küçük bir paraya karşılık, adresleriniz, telefonlarınız istenir. En kısa sürede ödeyeceğine ilişkin sözlü teminatlarla sizden ayrılırlar. Sonrası ise hak getire… 

Dilencilik, Türk Ceza Kanunu’na göre Türkiye’de suç değil. Ancak, dilenciliğe zorlamak; çete kurmak; özellikle çocukları dilendirmek suç ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.  

Ne acıdır ki, toplum olarak, birçok konuda olduğu gibi; “Dilencilik,” konusunda da çocukları koruyamıyoruz. Son yıllarda çocuk dilenciler çok artmasına rağmen; bu konuda devlet olarak ne yapıyoruz, merak ediyorum doğrusu!   Sevgiyle kalın01.05.2016 

         Orhun Veli BATU