Orhun Veli BATU
orhunveli@hotmail.com

TÜM YAZILARI

NASIL YAZAR OLUNUR?

            Zor bir soru!

            Yazmak, edebiyat dünyasının içinde var olabilmek oldukça meşakkatli bir serüven. Çok kitap okumanız, bu konuda ilim irfan sahibi olmanız tek başına yeterli edinimler değil. Ne Jack London’un Martin Eden’indeki yazar olabilmenin zorluklarını öğrenmeniz; ne de Feridun Andaç,  Ası Bezirci gibi eleştirmenlerin, eleştirilerine mazhar olabilmeniz sizin için yeterli olabilir…  

             Türkiye’de, edebiyat daha çok sinema ve dizi sektörüne hizmet eder duruma gelmiş. Maalesef, kitap okumaktan çok; varsa eğer, filmini izliyoruz. Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nın raporuna göre; Türkiye’deki kütüphanelerde 13 milyon kitap bulunmasına karşılık, Bulgaristan’da 46 milyon, Rusya’da 739 milyon, Almanya’da 104 milyon kitap mevcut.

Türkiye, kitap okuma konusunda birçok Afrika ülkelerinin ne yazık ki, gerisinde kalmış durumda. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, Amerika’da yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken; Türkiye’de yalnızca binde 1 kişi düzenli kitap okuyor.

Bir Japon yılda ortalama 25 kitap, bir İsviçreli yılda ortalama 10 kitap, bir Fransız yılda ortalama 7 kitap, bir Türk ise ortalama 10 yılda ancak bir kitap okuyor.

Tüm bu gerçeklerin ışığında kitap yazma arzunuz, ete perhiz bir ülkede kasap dükkânı açma telaşındaki, talihsiz bir esnafın komik bir hevesine dönüşebiliyor. Peki, yazmaktan vaz mı geçeceksiniz? Elbette hayır! Öncelikle devlet, topluma kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusunu, stratejik bir konu olarak ele almalı ve gelişmiş toplumlar, bu konu da ne yapıyorsa onu yapmalıdır. Kitap okuyan toplumlarla; okumayan toplumların, özgürlük ve demokrasi algıları her zaman farklı olmuştur. Okuma, öğrenme, araştırma sorununu çözmüş ülkelerde; ne açlık, ne işsizlik, ne kadın cinayetleri; ne de küçük gelinler gibi sosyal yaralar olmaz.

“Nasıl yazar olunur?” Sorusundan önce, “Neden yazar olmak istiyorsunuz?” sorusunu cevaplamanız gerekiyor. Bu işten para kazanmayı düşünüyorsanız vazgeçin. Gidin pazarda limon satın; getirisi daha yüksek olacaktır. Yaptığınız işe saygı duymayanların alaycı bakışlarına hazırlıklı olun; çünkü iki satır yazamayanlar başınıza eleştirmen kesilecektir. Art niyetli yayınevlerinin tuzaklarına karşı hazırlıklı olun! Birçoğu ellerini ovuşturup, sizi bekleyecektir. Ciddi yayınevleri bulmaya çalışın. Mutlaka, yarışmalara katılın. Bu size, doğru yolda olup olmadığınızı gösterecektir. İlk yazdığınız eserlerden yüksek satışlar bekleyip, hayal kırıklığına uğramayın. Bu ülke de yüksek satış yapan yazar sayısı, iki elin on parmağını geçmez. Ne yazık ki, okur sayısının yazar sayısından az olduğu bir memlekette yaşıyoruz(!) Yazma işini, saygı görmek için hiç yapmayın. Saygı görmek için bu memlekette yapacağınız çok başka şeyler var.

Yazma işini, keyif alıyorsanız yapın. Büyük bir sabır ve çalışmayla mutlaka bir gün emeğinizin karşılığını alacaksınız… Sevgiyle Kalın… 12.03.2016

Orhun Veli BATU