ÜZÜM PEKMEZİ

Taşeli bölgesinin yöresel üzüm pekmezi

I.AŞAMA :Üzüm Şırası

Toplanan üzümler bilanaya dökülür.Temiz hiç kullanılmamış bir çizme ile iyice çiğnenir.Cubur haline gelecek kadar çiğnenir.Üzüm suyu yani şırası şıhranaya toplanır.
 Sirke:Bilanadaki üzüm cuburunu 2-3 gün sıcak ortamda bekletilir.Yani naylon altında bekledikten sonra kıvamına geldikten sonra tekrar bilanaya dökülür. Üzerine su serperek oluşturulan şıra şıhranaya akar bu artık sirke olur.

II.AŞAMA :Kestirme

Şıhranadaki şırayı önceden hazırlanmış olan 140 litrelik ağdaya dökülür.Yaklaşık bir helke (10kğ) kadar pekmez toprağı da bu şıranın içine dökülür.Yaklaşık olarak 40 derece kadar ısıtılır.Üzerine toplanan ham köpükleri alınır.Duruluncaya kadar bekletilir.Toprak ağdanın dibine çökünce yani durulunca süzülür ve şıra topraktan ayrılır. Artık üzüm şırası pekmez pişirme fırınına vermeye hazır hale gelmiştir.

III.AŞAMA :Fırında Kaynatma

Süzülen üzüm şırası fırın ağdasına dökülür.Fırının ateşi iyi olmalı ki pişirme süresi uzamasın.Şıra orda da 2-3 kişi tarafından sürekli delikli kevki ile sürekli savrulur. Üzerine toplanan ham küpükler alınır.Sürekli pekmez oluncaya kadar kevki ile savrulur.Yaklaşık iyi bir ateşte 2,5-3 saatte pekmez olur.Kıvamı geldikten sonra bir kazana çıkar. Burada savrularak soğutulur. Tabii ki üzüm yaprağından kaşık yaparak pekmez köpüğü yemesi bir başka olur... II. Aşamada da bahsettiğim 140 litre şıradan yaklaşık olarak 50 litre pekmez olur...Bu pekmezin yapılma aşamaları sadece bizim Arnava Köyüne aittir.