Konya Tarım Fuarı açıldı

Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın açılışı yoğun katılımla 21.03.2017 tarihinde yapıldı.

Konya Ticaret Odası–TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde 21-25 mart tarihlerinde ziyaret edilebilecek fuarın açılışına Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de katıldı.
Konya Tarım Fuarının açılış töreni gerçekleştirildi.

Fuar, 21 - 25 Mart 2017 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası–TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde 5 gün boyunca sürecek.

Fuarı 60 ülke ve 70 ilden gelecek 300 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü Konya Tarım Fuarı'nın kendi konusunda Türk tarım sektörünün gururu olduğunu söyledi.

Türkiye'de farklı şehirlerde tarım ve haycancılık konusunda fuarlar gerçekleştiğini anlatan Ersözlü, "Bu fuarlar içerisinde katılım, kapladığı metrekare, yurt içi ve yurt dışından gelen yüzbinlerce ziyaretçisiyle Konya Tarım Fuarı sektörün en büyük tarım fuarıdır. Aynı zamanda İtalya, Almanya ve Fransa ile beraber Avrupa'nın en önemli 4. büyük fuarından bir haline gelmiştir. 300 bin ziyaretçiyi buraya getirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal da tohumu, gübre ile ilacı toprak ve bitkiyle buluşturacak olan son teknolojiye sahip tarım makinalarının kullanımına önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Makinaların giderek daha kapasiteli ve akıllı hale geldiğini aktaran Önal, "Yatırımların altında kalkabilmemiz için ülkemizin kısa, orta ve uzun vadede tarımsal mekanizasyon yönetim ve destekleme politikası oluşturulması noktasında bir paydaş olarak bizden istenilen katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim." dedi.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, fuar açılışının Türk ekonomisine kastedenlere güzel cevap olduğunu belirterek, "Bizi korkutamazlar, yıldıramazlar." dedi.

Öztürk, fuarın tarım ve tarım sektörünün büyümesine katkı sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğine ilişkin de konuşan Öztürk, "Konya en büyük desteği verecektir" dedi.

Öztürk'ten sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Avrupa'nın en büyük en önemli üç fuarından biri olan Konya tarım fuarının açılışını bereketli etsin. Konya bu fuar alanıyla yeni bir sürece girmiştir. Bugün Konya'da büyük bir hareketlilik var. On binlerce kişi fuar için Konya'da... Fuar coğrafyamız için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, milletvekilleri adına konuşma yaptı. Altunyaldız, Nevruz'un ve fuarın hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de kürsüye gelerek konuşma yaptı.

Tuğrul Türkeş, "2023 hedeflerine ulaşmak isteyen Türkiye, dünya gıda piyasasının küresel şoklarına kendi milli tarım politikasıyla karşı koymalıdır. Türkiye'nin tarım sanayisinde başarabileceği çok daha fazla şeyler vardır. Ülkemiz kendi kendine yetmekten daha fazlasını yapmayı başardı, dahasını da başarmalıdır" dedi.

"16 Nisan'da önümüze gelecek sandık engelleri aşma imkanı sağlayacaktır" diyen Türkeş, "Halk oylaması ardından uygulanacak Cumhurbaşkanlığı sistemi bizi 2023 hedeflerine ulaştıracak istikrara kavuşturacaktır. İstikrar ortamının tahsis edilemediği durumlarda uzun vadeli hedeflerden bahsedilemez. Anayasa değişikliği, siyasi çalkantıların bir daha yaşanmaması için bir çözümdür. Mevcut sistemdeki yönetim karmaşasındaki durumlar dönem dönem siyasi krizler ortaya çıkarmıştır. Halkımızın oyunu istikrara ve kalkınmaya 'evet' şeklinde kullanacağını biliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı.

Tarım fuarının açılışına Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Etiketler :