Ermenek'te mobil kanser taraması

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) Ulusal kanser Tarama Programı çerçevesinde Ermenek'te yaptığı taramalar devam ediyor.

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü KETEM tarafından 17.10.2016 günü Ermenek Toplum Sağlığı Merkezi önünde kanser taraması devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser biriminden yapılan açıklamada, “Kanser konusunda toplumun farkındalığının arttırılması, tarama bilincinin geliştirilmesi ve henüz bulgu vermeden hastalığı erken dönemde yakalama oranının artırılması, böylece kişilere erken tedavi şansı sağlanması için 'Erken Teşhis Hayat Kurtarır' sloganıyla Karaman’da hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde Köylerde Toplum Tabanlı Taramalar yapmaya devam etmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü'müzden temin edilen araçlar ile Ermenek merkezde  40-69 yaş aralığındaki kadınlar köyden alınarak mobil KETEM’de kanser ile ilgili eğitimler verilerek, mamografi çekimi yapılarak aynı gün içerisinde tekrar köylerine iletilmeleri sağlanacaktır.





 

Etiketler :