Dünya Kalp Günü hakkında eğitim

Dünya Artrit Günü ve Dünya kalp Günü nedeniyle Ermenek Toplum Sağlığı Merkezi doktarlarından Tayfun YİĞİT eğitim verdi.

03.10.2016 tarihinde Dünya Artrit Günü ve Dünya Kalp Günü nedeniyle Halk Eğitim merkezi tarafından açılan Hasta Bakım Kursu'na katılanlara Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi belirtileri, belirtiler konusunda biliçlenme  eğitimi ayrıca Ankilozan Spondilit hastalığı, bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını artırmaya yönelik Ermenek Kültür Merkezinde Dr. Tayfun YİĞİT eğitim vermiştir.

Ankilozan spondilit (kısaca AS), (Yunanca ankylos, sert,katı; spondylos, omurga), önceki isimleri "Bechterew hastalığı; Bechterew sendromu; Marie Strümpell hastalığı", kronik, ağrılı, yangısal (enflamatuvar) bir artrit türü ve özbağışık bir hastalıktır[1]. Başlıca omurga, pelvisdeki sakroiliak eklemler ve büyük eklemler (kalça, omuz) olmak üzere eklem ve çevre yapılarını tutar ve sonuç olarak omurganın kaynaşmasına neden olabilir. Omurgada kemiklerin birbirine kaynaması bambu kamışı denilen bir görüntüye neden olur.[2] Hastalıktan muzdarip kişilerin yıllar içinde omurgası sertleşir ve sırtı kamburlaşabilir. AS, bundan başka göz, barsak, böbrek, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokularda da tutulum gösterebilir.
 
Ankilozan spondilit, özbağışık (otoimmün)spondiloartropatiler grubunda yer alır ve genetik yatkınlıkla güçlü bir bağı bulunmaktadır. Hastaların %96’sında HLA-B27 geni bulunmaktadır. Olasılıkla normalde zararsız olan bazı mikroorganizmalar HLA-B27 geni ile ilişkiye girmektedir. Bazı barsak ya da idrar yolları hastalıkları AS'in ortaya çıkmasını tetiklemektedir. sonuç olarak bu hastalığın, genetik zeminde çevresel etkenlerle ortaya çıktığı söylenebilir.
 

Etiketler :